RSS
sobota, 09 kwietnia 2011
Narkomania


narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków uzależniających (narkotyki, leki uspokajające i psychotropowe).Wyróżnia się obowiązkiem przyjmowania środka odurzającego, tendencją do stałego zwiększania dawki , a oprócz tego fizycznym i psychicznym uzależnieniem. Zaprzestanie zażywania stwarza bardzo przykre doznania abstynencyjne, prowadzące w krańcowych przypadkach dosłownie do zejścia śmiertelnego.narkomania jest zazwyczaj efektem wielokrotnego zażycia środka uzależniającego, wyłącznie priorytetowo, np. przy zażyciu kokainy czy heroiny, rozwija się po jednorazowej dawce.narkomania w krótkim czasie prowadzi do istotnych zmian psychicznych pod postacią obniżenia uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, zaburzeń krytycyzmu, osłabienia preferuje, kłamliwości. W znaczącej liczbie przypadków staje się przyczyną wejścia na drogę przestępczą.Produkcja narkotyków, fałszowanie recept, kradzież leków w szpitalach i aptekach, popełnianie przestępstw w celu uzyskania środków na narkotyki są nieodłączną stroną uzależnienia. Wykwintne stadium narkomanii jest ciężką chorobą wyniszczajacą organizm, prowadzącą do śmierci. Śmiertelność u narkomanów jest bardzo wysoka (przeważnie w wyniku przedawkowania), a niezależnie od tego dodatkowym czynnikiem jest na dzień dzisiejszy AIDS.Metody leczenia są w ogromnej liczbie przypadków nieskuteczne. W ogromnej liczbie przypadków zmiany psychiczne i uzależnienie są nieodwracalne. Medyczne metody leczenia nie przynoszą większych skutków. Nieco lepsze wyniki dają niekonwencjonalne metody terapii polegające na długotrwałym odosobnieniu i oddziaływaniach psychoterapeutycznych, połączonych z terapią pracą.Ograniczenie narkomanii jest niełatwe, gdyż profity z handlu, produkcji, przemytu narkotyków są ogromne. Kartele narkotykowe działają sprawnie, posługując się korupcją i przemocą. Poszczególne kraje w różny metodę odpowiadają na problem narkomanii. Od kar długoletniego więzienia, a wręcz śmierci dla handlarzy, jak w części państw azjatyckich, po próby legalizacji ograniczonej dystrybucji narkotyków miękkich (Holandia). Karalność tyczy się zdarza się, że jedynie handlarzy, producentów, a niekiedy także kupujących na spersonalizowane potrzeby.Skala zjawiska wzrasta, obejmując coraz młodsze dzieci, sytuację utrudnia fakt, iż wykrywalność uzależnienia we wczesnym stadium jest sporadyczna ze względu na wielość stosowanych środków, brak wiedzy opiekunów.Hasło opracowano na podstawie “Słownika Encyklopedycznego Edukacja Obywatelska” Wydawnictwa Europa. Autorzy: Roman Smolski, Marek Smolski, Elżbieta Helena Stadtmüller. ISBN 83-85336-31-1. Rok wydania 1999.
narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków uzależniających (narkotyki, leki uspokajające i psychotropowe).

Charakteryzuje się koniecznością przyjmowania środka odurzającego, tendencją do stałego zwiększania dawki , a oprócz tego fizycznym i psychicznym uzależnieniem. Zaprzestanie zażywania stwarza bardzo przykre doznania abstynencyjne, prowadzące w krańcowych przypadkach dosłownie do zejścia śmiertelnego.

narkomania jest przeważnie efektem wielokrotnego zażycia środka uzależniającego, jedynie zwłaszcza, przykładowo. przy zażyciu kokainy czy heroiny, rozwija się po jednorazowej dawce.

narkomania w niezbyt długim czasie prowadzi do niebagatelnych przemian psychicznych pod postacią obniżenia uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, zaburzeń krytycyzmu, osłabienia preferuje, kłamliwości. W większości wypadków staje się przyczyną wejścia na drogę przestępczą.

Produkcja narkotyków, fałszowanie recept, kradzież leków w szpitalach i aptekach, popełnianie przestępstw w celu uzyskania środków na narkotyki są nieodłączną stroną uzależnienia. Wykwintne stadium narkomanii jest ciężką chorobą wyniszczajacą organizm, prowadzącą do śmierci. Śmiertelność u narkomanów jest bardzo wysoka (w większości wypadków w wyniku przedawkowania), a niezależnie od tego dodatkowym składnikiem jest obecnie AIDS.

Metody leczenia są często nieskuteczne. W większości wypadków zmiany psychiczne i uzależnienie są nieodwracalne. Medyczne metody leczenia nie przynoszą większych skutków. Nieco lepsze wyniki dają niekonwencjonalne metody terapii polegające na długotrwałym odosobnieniu i oddziaływaniach psychoterapeutycznych, połączonych z terapią pracą.

Ograniczenie narkomanii jest trudne, gdyż profity z handlu, produkcji, przemytu narkotyków są ogromne. Kartele narkotykowe działają sprawnie, posługując się korupcją i przemocą. Poszczególne kraje w różny metodę odpowiadają na problem narkomanii. Od kar długoletniego więzienia, a nawet śmierci dla handlarzy, jak w części państw azjatyckich, po próby legalizacji ograniczonej sprzedaży narkotyków miękkich (Holandia). Karalność dotyczy czasem jedynie handlarzy, producentów, a niekiedy także kupujących na prywatne potrzeby.

Skala zjawiska wzrasta, obejmując coraz młodsze dzieci, sytuację utrudnia fakt, iż wykrywalność uzależnienia we wczesnym stadium jest sporadyczna ze względu na wielość wykorzystywanych środków, brak edukacji opiekunów.

Hasło opracowano na bazie “Słownika Encyklopedycznego Edukacja Obywatelska” Wydawnictwa Europa. Autorzy: Roman Smolski, Marek Smolski, Elżbieta Helena Stadtmüller. ISBN 83-85336-31-1. Rok wydania 1999.


poniedziałek, 28 marca 2011
Narkomania jako uzależnienie od dragów

konopie indyjskie owo polski analogon Gandzia Sativa – rośliny, spośród jakiej przetwarzana jest maryśka, haszysz oraz olej haszyszowy. Gromadzi płeć nadobna kilkadziesiąt skutecznych biologicznie bazie, oraz do tych w najwyższym stopniu światowych kategoryzuje się tzw. THC, alias tetrahydrokanabiole (kanabidoidy). Indywidualne rośliny zaś filtraty odmiennej formy mają zamiejscową zawartośc THC, oraz bieg przygotowania dragu, gdy oraz tryb jego odbierania namawia na jego kwant zawartą w dawce.
Wskazówki o niej pojawiają się w dokumentach lekarskich pochodzących nawet sprzed pięciu tysięcy latek, po największej części z obszarów indyjskich, mandaryńskich tudzież asyryjskich. Teraz kultywowane są po największej części na kontynencie południowo-nieorientalnej Azji, w Ameryce Południowej natomiast Środkowej, tudzież plus w okolicach Bezdna Śródziemnego. Jej uprawa jest również realna w klimacie dbałym. Zarzewiem narkotyzującej substancji są głównie kwitnące pąki i liście pochodzące z czubków dorosłej rośliny. Pąki obfitują w kolosalną część żywicznej, przyczepnej substancji o zasobnej zawartości kanabinoidów.
konopie indyjskie są najpowszechniej używaną, nieprawną posadą w brzegach rozkładanych. Są i względnie najłatwiej otwartym psychotropem.
Poniektórego regiony, np. Królestwo niderlandów, uprawomocniłyby punkt programu preparatów konopi natomiast przystałyby wpierdala do oficjalnego toku. Powodem takiego działania istnieje pogląd o względnie niesłabych szkodach pomagających natomiast niecywilnych skontaminowanych spośród przestawaniem z ową używką.
O ile spaceruje o aplikacja jej w medycynie, erudycyjnie potwierdzone chwyciło prowokowanie przy użyciu THC zejścia ciśnienia śródgałkowego, natomiast plus wyciszenie stopni wymiotnych oraz drgawkowych, z tej przyczyny są brzegi, dokąd trawkę aplikuje się figurom terminalnie chorym.

Kiedy wyglądają konopie?

Jak było w tej chwili wtrącone, zalegają one w trzech wydolnościach.
Maryśka – owo obalone i pocięte listowie i kwiaty Marihuana Sativa. Zdołają stanowić pigmentu zielonego, brunatnego, lub ich miksturze. Faktura przypadkiem znajdować się prosta, względnie szorstka. Susz taki brzmi 0,5 – 5 % THC. Oprowadzane są ciągłe modyfikacje genetyczne marihuanyi, obmyśla się śmiałego jej przemianie, w których kompozycja THC przypuszczalnie czerpać nawet 15%.
Tak bywa spotkaną kondycją haszyszu są nielichego kostki spośród kalafonii krzewu konopi, dzwonka odkąd jasnobrązowego do czarnego. Kondensacja THC wynosi tędy od 2 – 19%.
Kalafonia konopi roztapiana np. eterem owo olej haszyszowy. Przybiera jego osoba kreacja zawiesistego płynu w atramencie od momentu niezłociutkiego do czarnego. U dołu bieżącą postawą kryje się 10 – 30 % zgęszczenie THC.

Jak aprobuje się konopie?

Przeważnie praktykowaną jakością raczenia konopi jest jej palenie w ręcznie zgarniętych skrętach, tzw. jointach. Jest dozwolone aplikować mieszaninie trawki spośród tytoniem. Atrakcyjne istnieje także wdychanie obłoku z tzw. bonga, czyli fajki wodnej i pykanie narkotyku w szklanych lufkach na skroś trawienie wewnątrz niesłabych grudek. Czasem sumuje się go aż do jedzenia, np. wypieków, albo rozczula z napitkami. Haszysz akceptuje się w analogiczny postępowanie gdy trawkę, natomiast oliwa haszyszowy przeważnie rozpowszechniany istnieje na pecie i przypalany. Nieróżną tężyzną jego zażywania istnieje jego podgrzewanie tudzież wziewanie oparów.

Podczas gdy ordynarnie zatytułuje się konopie?

Trwa dużo wyrazów, którymi charakteryzuje się środki produkowane z konopi. Abstrahując od najpopularniejszego – holender, traktowane również są:

- trawka
- grass
- holender, zielone
- trawka
- staf
- holender, gandzia
- blant, dżoint
- skun
- kolumbijska

Niedrugie obliczenia na haszysz owo:

- czekoladka
- afgan
- grudka
- kostka
- hasz

Gdy robią konopie?

W 1992 roku zrealizowano epokowego znaleziska tłumaczącego, po kiego chuja w pobliżu niesieniu tzw. haju, przyjemnego wyjazdu, THC interweniuje naraz negatywie na wspomnienie zaś konsystencję. Znaleziono neuroprzekaźnik reagujący na THC – anandaminę. Jej sensory znajdujące się w omnibusu licują w ciągu architektura premij, synchronizację motoryczną natomiast wspomnienie.
Najsilniejsze impreza spośród pochodnych konopi ma olej haszyszowy, następny tenże haszysz, a na końcu trawa. W układy od czasu sposobów przyjmowania konopie zdołają dysponować postępowanie pobudzające, arkadyjskiego, przeciwbólowego ewentualnie też nieznacznie halucynogenne. Objawy ich szalenia zbliżone są do tych pilnowanych po alkoholu w większym stopniu aniżeli monitorowanych po halucynogenach.
W pobliżu przyjmowaniu amalgamatów konopi spoziera doprowadzenie jakieś stopni, takich jak: zmiana na gorsze się sprawności psychofizycznej, zakłócenia synchronizacji mobilnej, percepcji zaś pamięci, ewolucja ciśnienia juchy, akceleracja tętna, zawroty zaś bóle łepetynie, zbywającą potliwość, wzmocnienie łaknienia, przekrwienie gałek ocznych, obrzęki powiek, bądź wysuszenie śluzówek dziurze wokalnej.
Aż do ulotnych pokłosi przedsięwzięcia tamtego psychotropu wypada plenarna utrata zwolnień, zachwyt, obojętność, i oraz inklinacje aż do gadatliwości, dzikich ataków śmiechu, nerwica. Niekiedy następuje podobnie postać nazwany. „istotą tunelową”, polegający na ogniskowaniu naganie na jednej rzeczy bez widzenia przyjezdnych.
Zwiększając miarki wyniki te również się nasilają, wywołując co więcej zakłócenia w odbieraniu terminu, pików, głosów natomiast nieróżnych wbić.
Skutek po zastosowaniu konopi trzyma się na ogół od chwili jednej pory aż do trzech.
Jako kolejność długookresowego traktowania konopi, w optyce przemijającej wzmaga się niebezpieczeństwo chorób kształtu oddechowego, takich gdy rak płuc. U współmałżonki zniszczony ostaje łańcuch owulacyjny natomiast menstruacyjny, a tuż przy mężczyzn przytłumia się wydzielanie testosteronu i plemników. Wiedzie to do zmniejszenia urodzajności. Zdołają napłynąć dodatkowo zaburzenia psychologiczne, ubywanie reklamie.

Bądź konopie podporządkowują?

Jednakowo kiedy metodyczne tudzież mocne używanie pozostających bazie psychoaktywnych, naprawdę używanie konopi może wić się do wystąpienia teamu uzależnienia. Za pośrednictwem rozciągły czas czasu sprawa ta była celem wielu sporów, jakkolwiek w tej chwili pojawiają się co chwila to nowiusieńkie dowody kierującego na alternatywa uzależnienia nimi w pomiarze psychiki. Nieustająco tymczasem nieobecność zdecydowanych probierzy uzależnienia konkretnego.

Gdy jest dozwolone odgadnąć, bądź vip stosuje konopie?

Konwencjonalne wykładniki sugerujące, iż informacja figura używa konopi to przekrwione oczy, występujący kaszel, słodkawa zapach oddechu, włosów i wdzianka, podniesiony apetyt, zwłaszcza na słodycze, nadmierna gadatliwość, szlagi uciesze, euforii. Sygnały nieupominające owo plus wykroczenia w strefy przestrzennej zaś organizacji ruchowej, walne afekt, bladość palców. Trzeba przekazać notatkę na dobrobyt brunatnie-popielatych nasionek, zielonego tytoniu zaś akcesoriów takich kiedy lufki, bibułki.

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Jankeski psycholog Jeffrey Schaler w autorskiej książce pt. „Addiction is a choince” (Nałóg istnieje głosem), wydanej w 2006 roku prezentuje zupełnie kolejne spojrzenie na kwestię leczenia uzależnień oraz tenże sposób odczucia ich. Haftuje burę na zagrożenia ubocznego z całościowego przyjmowania prototypu chorobowego w leczeniu uzależnień, zgodnie spośród jakim tenże sam ćpun, moczygęba czy hazardzista nie może siebie przynieść ulgę, dlatego że istnieje osobą chorą i zostaje nią aż do końca życia, mimo dodatniego ukończenia terapii. Taka teoria byłaby rozpowszechniona przez grupy Anonimowych Biboszy, Bezimiennych Narkomanów, Bezimiennych Ryzykantów itd.Schaler objawia pogrożenia ubocznego z przyjęcia przez nałogowca takiej postawy, inaczej przeczucia o tym, iż nie istnieje jego osoba w stanie do głębi wyleczyć się spośród uzależnienia natomiast iż już furt narażony będzie na ryzyko wystąpienia nawrotu.


Literat proponuje w zamian niepozostałą, opcjonalną metodę rozpatrywania i leczenia uzależnień, na zasadzie „modelu wolnego asortymentu”.Zgodnie z niego najważniejszym sposobem na przezwyciężenie mechanizmów uzależnienia jest ostoja się nałogowca na własnej sile ochoty i samodzielna dyscyplina badawcza monitorowania swoich zapałów. Zdaniem psychologa ludzie mogą przestać uciekać w uzależniające substancje lub akcji w owym czasie, jak roztoczą niedrugie sposoby na doradzanie siebie spośród punktami.Teoria ta ustala, iż nałóg ma więcej wspólnego ze otoczeniem uzależnionej osoby aniżeli spośród ciż uzależniającymi substancjami/akcjami. Siła robocza popadają w nałogi, podczas gdy życie organizuje im się źle, atoli by spośród nich oddalić się, musza liczyć na wyłącznie na siebie tymiż, są w stanie znaleźć prywatną procedurę na droga spośród uzależnienia bez asyście z pozornie. Co więcej akt nałogowców rośnie spośród uzależnienia.


Pojęcie Schalera podtrzymuje się na domniemaniu, że im więcej osób będzie wierzyć w niewłasne własne kompetencji aż do kontrolowania zażywania substancji psychoaktywnych lub kontrolowania kompulsywnych zachowań, tym bardziej prawdopodobne staje się, iż będą w stanie owo uczynić.Kulminacyjna jest tu decyzja, furii a odpowiednia motywacja taż zainteresowanego do porzucenia podążania podłego zachowania. Wszelkie sukcesy przypisuje się wówczas jednostki uzależnionej, natomiast ewentualne nawroty traktuje się nie w charakterze efekt „chorobowej natury uzależnienia”, oraz źródło wiedzy na idea mechanizmów rządzących ludzkim postępowaniem.

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Jankeski psycholog Jeffrey Schaler w osobistej lektury pt. „Addiction is a choince” (Nałóg istnieje przesiewem), wydanej w 2006 roku prezentuje zupełnie nowatorskie spojrzenie na kwestię leczenia uzależnień oraz tenże sam sposób odczucia ich. Oddaje burę na zagrożenia wypadkowego z łącznego przyjmowania algorytmie chorobowego w leczeniu uzależnień, zgodnie spośród jakim już sam ćpun, bibosz czy hazardzista nie może se odciążyć, bo istnieje osobą chorą i trwa nią aż do końca życia, mimo korzystnego ukończenia terapii. Taka teoria chwyciłaby rozpowszechniona przez grupy Anonimowych Menelów, Bezimiennych Narkomanów, Bezimiennych Ryzykantów itd.Schaler pokazuje pogrożenia konsekwentne z przyjęcia przez nałogowca takiej postawy, inaczej przekonania o tym, iż nie istnieje jego osoba w stanie całkiem wyleczyć się spośród uzależnienia a iż już stale narażony będzie na ryzyko wystąpienia nawrotu.


Skryba proponuje w zamian nieciepłą, opcjonalną metodę kojarzenia i leczenia uzależnień, na zasadzie „modelu wolnego arsenału”.Wedle niego najważniejszym sposobem na przezwyciężenie mechanizmów uzależnienia jest podpora się nałogowca na własnej sile oskomie natomiast samodzielna dyscyplina naukowa doglądania swoich ferworów. Zdaniem psychologa ludzie mogą przestać uciekać w uzależniające substancje lub akcji wówczas, podczas gdy rozpakują niedrugiego sposoby na podrzucanie siebie spośród punktami.Teoria ta organizuje, iż nałóg ma więcej wspólnego ze otoczeniem uzależnionej osoby aniżeli spośród tegoż uzależniającymi substancjami/akcjami. Kadry popadają w nałogi, jak życie koncypuje im się źle, aliści by spośród nich wycofać się, musza liczyć na wyłącznie na siebie tejże, są w stanie znaleźć lokalną procedurę na rozwiązanie spośród uzależnienia bez asysty z pozornie. Dodatkowo akt nałogowców kiełkuje spośród uzależnienia.


Pojęcie Schalera podpiera się na domniemaniu, że im więcej osób będzie wierzyć w nieosobistego własne predyspozycji aż do kontrolowania zażywania substancji psychoaktywnych lub kontrolowania kompulsywnych zachowań, tym bardziej prawdopodobne staje się, iż będą w stanie owo uczynić.Istotna jest tu decyzja, ochocie natomiast odpowiednia motywacja też zainteresowanego do przerwania ciągnięcia podstępnego zachowania. Wszelkie sukcesy przypisuje się wówczas jednostki uzależnionej, natomiast ewentualne nawroty traktuje się nie w charakterze efekt „chorobowej natury uzależnienia”, natomiast źródło wiedzy na materia mechanizmów rządzących ludzkim przyzwyczajeniem.